Kócsoló - Garai Orsi coach

Időzített bombák között

Ezüstgirlandos, díszbe-öltözött aknamező. Neked is ilyen volt a Karácsonyi „hosszú hétvége”?

Mindenhonnan azt hallod, hogy: éld meg a karácsonyt, lassulj le, légy jelen.

Boldognak és elégedettnek kéne lenned, de nem megy!

Tele van a közösségi média karácsonyi vásárban forralt bort kortyoló, a fa alatt vidáman pózoló családokkal. Te viszont egyre idegesebb lettél tőlük.

Nem azért, mert valami elvetemült embergyűlölő figura vagy, hanem mert ilyenkor nem tudod megúszni, hogy időt tölts azzal a távoli rokonoddal, akit nagyon nem választottál volna, ha erről bárki megkérdez.

 

Aki kedvesen mosolyogva kritizál, tesz ártatlannak tűnő megjegyzést, aki pontosan tudja mit kérdezzen, hogy aztán több éjszaka is álmatlanul forgolódj. Te pedig védtelennek érzed magad.

Az egyik éned legszívesebben jól megmondaná neki, hogy hová menjen, de nem akarsz udvariatlan lenni, hiszen mégiscsak anyukád/ apukád családjához tartozik. Mosolyogva nyelsz, megőrzöd az „ünnepi feelinget” de fogytán a türelmed.

 

Nem irigyellek. Olyan mintha két tűz közé szorultál volna.

 

Szívesen írnám, hogy nálam van a bölcsek köve, „csináld ezt, és azonnal megváltozik minden” de annál értékesebb az időd, hogy hülyeségekkel tartsalak fel. Pedig tudom, irtó divatos azonnali eredményt ígérni, ám a játszmák felismerése, leállítása, vagy az önbecsülésünk helyreállítása hosszú folyamat.

Igen, megint az önbecsülés és a magaddal való viszony a téma. Hiszen ez segít, kiállni magadért, meghúzni a határokat, és ez segít abban is, hogy mindezt szeretettel és hatékonyan tedd. Az önbecsülésed, és az érzelmi intelligenciád. Jó hír, hogy mindez fejleszthető. Nem varázsütésre, azonnal, de a legtöbb esetben nem is évek alatt.

Hoztam ezért egy instant – na jó majdnem instant megoldást-  is, meg néhány  tartósabbat is Neked. Jövő Karácsonyig – vagy Húsvétig – még lesz idő gyakorolni őket.

Az instant megoldásom, ha emlékeztetem Magad az asszertív (békés önérvényesítő) jogaimra.

Pl arra, hogy jogom van tévedni, nem tudni a választ, sőt hibázni is. – emberből vagyok!

Vagy arra, hogy kinyilvánítsam a véleményemet, gondolataimat, szükségleteimet. – persze tisztelve mások jogait – és hogy kérjem, amit szeretnék.

Vagy arra, hogy kiálljak magamért anélkül, hogy önzőnek érezném magam.

Sőt arra, is hogy legyen terem és időm egyedül lenni.

Persze a jogok mellé kötelességek is járnak – pl. másoknak is biztosítani ugyanezeket a jogokat.

Az már hosszabb tanulási folyamat, hogy mindez beépüljön az életembe, hogy szinte automatikusan alkalmazzam, de kezdetben nagy megkönnyebbülést jelentett, hogy egyáltalán tudtam, hogy léteznek ezek a jogaim.

 

És mi az, ami még segít nehéz szituációkban?

Legelőször az, ha megfigyelem, hogy, hogy élem meg az egyes feszültséget okozó helyzeteket. Passzívan – magamat elnyomva, vagy esetleg agresszíven reagálok-e.

És vajon mi váltja ki belőlem az egyik és mi a másik reagálást?

Hogy pozícionálom magam a szituációkban?

Hová helyezem a másikat: magam mellé, esetleg fölém, vagy alám?

Mikor, mitől érzem, hogy alá kell rendelnem magam a másiknak. Mi váltja ki belőlem, hogy úgy érezzem én „különb” vagyok a másiknál, és esetleg el akarom nyomni?

Van, amikor már az változást indít el, ha felismerem, hogy a reakcióm nem volt megfelelő.

 

Hosszadalmasabb munka, – ezért gyakori coaching téma – de megéri megtanulni, hogyan érjem el az OK -OK helyzetet. Azt, amikor egyenrangú partnerként tekintek a másik félre.  Amikor ez sikerül, akkor egész könnyen tudok asszertíven, azaz békés önérvényesítő módon reagálni. Könnyedén, kreatívan, megoldáskeresőn, nem megsértődve, túlreagálva. Ilyenkor öröm az együttműködés velem.

Persze vannak, szituációk, és fáradt napok, amikor nem sikerül az asszertív énemet elővarázsolnom. (Asszertív jogom pl, az is, hogy ne legyek asszertív.) De minél többet gyakorlom, annál könnyebben működik a dolog.

Már egy kis odafigyelés is segít, hogy egy korábban megoldhatatlannak tűnő helyzetben elmozdulást hozzunk létre. Megéri a tudatosítást, önismeretet, és gyakorlást!

 

 

Ha van kedved, teszteld le, hogy mennyire sikerül asszertíven viselkedned az egyes szituációkban: http://gocoaching.hu/ateszt/index.html

Jó munkát, és asszertív új évet 😉 

 

Tetszett a cikk? Gyere, nézz szét a Facebook oldalamon!

https://www.facebook.com/GaraiOrsolyaCoach/

A zárt csoportomban időről időre önismereti kérdéseket, feladatokat osztok meg:

https://www.facebook.com/groups/470268560099785/

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!